logo

•• Pôvod zemiakov a ich význam pre ľudský organizmus ••
 

Ľuľok zemiakový (lat. Solanum tuberosum), takzvaný zemiak, je viacročná hľuznatá plodina z čeľade ľuľkovité. Zemiaky patria medzi najvýznamnejšie poľnohospodárske plodiny. Väčší význam pre ľudskú výživu majú len pšenica, ryža a kukurica.

Zemiaky boli prvýkrát dovezené do Európy z horských oblastí Južnej Ameriky v 16. storočí. Zemiaky sa najskôr pestovali len v botanických záhradách. Neskôr sa rozšírili ako pokrm na kráľovské stoly a postupom času sa začali konzumovať aj v nižších vrstvách obyvateľstva.

Zemiaky obsahujú najmä vodu 75%, škrob 17%, bielkoviny 2%, vitamíny A, B1, B2, B6, C, H, K, minerálne látky1,1% (Mg, Fe, Zn, Cu, Mn, P, I, Ni, Ca, K) a vlákninu 0,7%.

Zemiaky poskytujú ľudskému organizmu dostatok energie vo forme sacharidov. Obsahujú aj vlákninu podporujúcu trávenie. Keďže sú veľmi ľahko stráviteľné, sú vhodné ako diétna potravina. Taktiež majú veľký význam pri odvodňovaní tela vďaka vysokému obsahu draslíka ako minerálnej látky. Ich pravidelnou konzumáciou dochádza k napomáhaniu znižovania krvného tlaku a tiež k posilňovaniu srdca.

Čo znamená, ak je zemiak zelený alebo dochádza k jeho klíčeniu?

Nezrelé zemiaky, ktoré boli zozbierané pred dosiahnutím zrelosti alebo zle uskladnené zemiaky môžu byť pre ľudský organizmus nebezpečné. Spoznáte ich podľa toho, že majú zelenkavú farbu. Tieto zemiaky obsahujú rastlinný jed solanín, ktorý odoláva vysokým teplotám a nerozkladá sa pri varení, pečení ani mikrovlnnom ohreve. Solanín obsahujú celé hľuzy zemiakov. Sú to látky, ktoré si rastlina vytvára ako ochranu proti škodcom. U človeka môže nastať aj ľahká otrava solanínom prejavujúca sa závratmi, bolesťami hlavy a brucha, zvracaním a hnačkami. Pre dospelého človeka nie je jeho bežná dávka nebezpečná, avšak napriek tomu nezrelé zelené či naklíčené zemiaky nie je vhodné používať na prípravu jedál.

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...